خانه / ورزش و تناسب اندام / چگونه سیب و گوجه فرنگی از تحلیل عضلات جلوگیری می‌کند؟

چگونه سیب و گوجه فرنگی از تحلیل عضلات جلوگیری می‌کند؟

how-apple-and-green-tomatoes-can-help-reduce-muscle

مصرف میوه و سبزیجات به دلیل غنی بودن از آنتی اکسیدان نقش مهمی در سلامت انسان دارد به نحوی که بارها گفته شده است که مصرف یک سیب در روز شما را از بیماری و نیاز به پزشک دور می‌کند. اما تحقیقات جدید چیزی فراتر از این را آشکار کرده است، با ما همراه شوید تا به بررسی این تحقیق بپردازیم.

نقش سیب و گوجه فرنگی در جلوگیری از تحلیل رفتن عضلات

محققان دانشگاه آیووا در آمریکا در جریان یک مطالعه که در مجله Biological Chemistry موفق به کشف پروتئینی شده‌اند که موجب پیری عضلات می‌شود. اما در ادامه این تحقیق دریافتند ترکیبات موجود در گوجه فرنگی و پوست سیب می‌تواند اثرات این پروتئین را از بین ببرد.

زمانی که پیر می شویم ضعف و آتروفی عضلانی مشکلات زیادی ایجاد می‌کند که تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی و سلامت انسان دارد. به همین دلیل است که همیشه توصیه شده افراد در سنین بالا تمرینات ورزشی خصوصاً تمرینات با وزنه انجام دهند تا از روند آتروفی عضلات جلوگیری شود.

محققان متوجه شدند که اثر اسید اورسولیک موجود در پوست سیب و توماتیدین (tomatidine) موجود در گوجه فرنگی سبز در پیشگیری از تحلیل عضلات ناشی از گرسنگی و بی تحرکی، مؤثر است. پیری، بزرگترین عامل ضعف و آتروفی عضلانی است و محققان امیدوارند که با استفاده از این مواد به تقویت عضلات در برابر آثار پیری کمک کنند.

نقش ترکیبات گوجه فرنگی و سیب در افزایش قدرت و توده عضلات

محققان در این مطالعه، موش‌های مسن را که دچار آتروفی و ضعف عضلانی بودند به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه به مدت دو ماه رژیم غذایی حاوی ۰.۲۷ درصد اسید اورسولیک و یا ۰.۰۵ درصد توماتیدین دریافت کردند و گروه دوم رژیم غذایی فاقد این ترکیبات داشتند. این مطالعه نشان داد که هر دو این ماده موجب افزایش تقریبی ۱۰ درصدی توده عضلات و افزایش ۳۰ درصدی قدرت عضلات می شود. این میزان معادل بازگشت توانایی عضلانی یک فرد جوان است.

تحقیقات تکمیلی بر روی موش ها نشان داد که این ترکیبات موجب غیرفعال شدن ژن‌هایی می شود که از طریق فاکتور رونویسی ATF4 کنترل می شود. برای آزمایش این نکته، محققان موش‌ها را به نحوی تغییر ژنتیکی دادند که فاقد فاکتور ATF4 باشند. آن‌ها دریافتند که عضلات این موش‌ها در برابر آثار پیری مقاوم است. این آثار مشابه اثر اسید اورسولیک و توماتیدین بود. اکنون محققان در نظر دارند با بررسی روش هایی برای افزودن این دو ترکیب به مواد غذایی، مکمل ها و یا داروها، قدرت و توده عضلانی افراد را با بالا رفتن سن آن‌ها حفظ کنند.

منبع نوشته

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.