خانه / روانشناسی / ۱۰ گام برای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق

۱۰ گام برای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق

آغاز كسب و كار، اعتماد به نفس بالا، برقراری تعادل در زندگی، برنامه تجاری موفق، رسیدن به موفقیت، شروع كسب و كار، كارآفرینان موفق، كسب تجربه، مهارت و پشتكار، موفقیت در زندگی شخصی، موفقیت مالی، نكات كارآفرینی، كارآفرینان برتر، كارآفرینی با سرمایه كم، كسب و كار اینترنتی، كسب و كار خانگی، كسب و كار موفق، كسب و كار مستقل، كسب و كار شخصی، روانشناسی موفقیت درکار، موفقیت در کسب و کار، موفقیت در بازار کار، موفقیت كاری

موفقیت در کارآفرینی مستلزم سخت‌کوشی و پشتکار است، زیرا متاسفانه هیچ‌گونه جادوگر و چوب‌جادویی وجود ندارد که در یک چشم برهم زدن به کسب و کارهای کوچک و صاحبان آن موفقیت اعطا کند.

اغلب کارآفریننان موفق از یک الگوی مشابه پیروی می‌کنند و در مشخصه‌های اساسی تشابهات فراوانی دارند. هزاران مقاله‌ی آنلاین و کتاب‌های منتشر شده در این زمینه ادعا می‌کنند که از رمز و راز‌های پنهانِ موفقیت آنها آگاهند، اما در اغلب مواقع اموری یکسان متضمن موفقیت آنهاست.

علاقه‌ی شدید، پشتکار و نگرش مثبت به موفقیت در راهی که به سوی آن گام بر می‌دارید. پرورش این خصیصه‌ها مستلزم مجموعه‌ایی از مهارت‌های ذاتی و چندین نکته برای آغاز است.

بنابراین چنانچه قصدِ توسعه‌ی کسب و کار خود را در سر می‌پرورانید، در اینجا به مهم‌ترین نکاتی که باید مد نظر بگیرید اشاره شده. این عناصر بنیادی راهکارهای هوشمندانه‌ و پشتوانه‌ی هر کسب‌وکار جدید و کارآفرین نوپایی هستند.

۱.به آنچه انجام می‌دهید، عشق بورزید.

عشق، کلیدِ پیشبرد استراتژی‌های تجاری محسوب می‌شود. تردید و دودلی در تلاش‌های تجاری و کارآفرینی مانع از موفقیت و ادامه‌ی مسیر می‌گردد. پشتکار در زمره عناصریست که متضمن ادامه‌ی مسیر در طول زمان است، خواه این حرکت به سوی اشخاص، حرفه یا یک شرکت باشد. ابراهام لینکولن تا اواخر عمرش در اغلب تلاش‌هایش با شکست مواجه شد، اما هیچ‌گاه مآیوس نشد.

۲.گام‌های کوچک بردارید.

پریدن دائم از موانع به ندرت به موفقیت ختم می‌شود. داستان‌های دال بر موفقیت افرادی که تمام دارایی خود را یکجا سرمایه‌گذاری نمودند و پس از شش ماه یا یکی دو سال به موفقیت دست یافتند، وجود دارد، اما این موارد بسیار نادرند. کنترل فاکتورهای ریسکی و خطرآفرین از ضروری‌ترین فاکتورهای آغاز هر کاریست و اعتدال فاکوریست حیاتی. چنانچه در ابتدای راه با ریسک‌های کوچک آغاز نمائید، پذیرش شکست‌‌ برایتان آسان‌تر خواهد. درس‌های واقعی و پرباری در ورای این شکست‌ها نهفته است.

۳. از دیگران بیاموزید.

اغلب کارآفرینان موفق پیش از آغاز کسب‌وکارِ خود در استخدام افراد دیگری بوده‌اند. سالها اشتغال در بخش صنعتی و زیر نظر استادی چیره‌دست، سکوی پرتاب فوق‌العاده‌ایی را فراهم می‌آورد. از اشتباهات و آشفتگی‌های ناگهانی کارفرمای اسبق خود درس بگیرید و الگوی رفتاری خود را بر مبنای عدم تکرار آن اشتباهات پایه‌ریزی کنید. از آموزه‌های دیگران بیاموزید و درباره‌ی اقداماتی که پس از ترک کارفرمای خود باید انجام دهید، بیاندیشید.

۴. روش‌های پیشرفت را بیاموزید.

اعتماد به نفس و قدرت سخنوری همواره گامی به جلو تلقی می‌شود. نخستین تجربیات بازاریابی هر شرکتی متعلق به موسس آن شرکت است. در طول زمان یاد می‌گیرید که چگونه دیدگاه‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و از دیدگاه‌های دیگران بهره بگیرید، در غیر این صورت فردی سخیف و بی‌ارزش جلوه خواهید کرد.

۵. همواره در تکاپو باشید.

کارآفرینان فعالند، آرام و قرار ندارند. تمایلی ندارند که همه‌ی جزئیات را تحلیل کنند یا بی‌تحرک بمانند. آنها بیست و چهار ساعته، همیشه و همه‌وقت، بدون تعطیلی و مرخصی، در تکاپو هستند و اغلب در پی حرفه‌هایی که مستلزم جنبش و جوش و فعالیت زیاد می‌گردند. هر گامی که بر می‌دارید را ارزیابی مختصری نمائید و به نسبت آن پیش روید. به غرایز خود اعتماد کنید.

۶. برنامه‌ریزی کنید.

درباره‌ی مشاغل موفق مطالعه کنید. معلومات و اطلاعات ارزشمند کارآفرینان موفقی همچون استیو جاب و شخصیت و منش شارک تانک را سرلوحه‌ی کار خود قرار دهید. برنامه‌ی تجاری موفق لزوما نباید در قالب کتاب ارائه شود. گاهی یک برنامه‌ی ۱۰ صفحه‌ایی قابل فهم می‌تواند تمام آنچه شما بدان نیاز دارید را در بر داشته باشد.

۷. شهرت کسب کنید.

طبق نظرات برندلی بنت در HostGator.com، ارائه‌ی مطالب مفید در قالب یک وب سایت یا زمان و مهارت‌های خود به صورت داوطلبانه در اختیار دیگران قرار دادن، اثبات عمل به جای حرف است و نتیجتا مهارت و اعتماد را در پی دارد.

8. هیچگاه برای آغاز دیر نیست.

بسیاری از پایه‌گذاران تجارت‌های موفق همچون جی. کی. رولینگ( مولف هری پاتر)، جولیا چایلد( سرآشپز) و سم والتون( موسس فروشگاه‌های وال-مارت) هنگامی که نام تجاری فوق‌العاده موفق خود را به ثبت رساندند، چندان هم جوان نبودند. کسب تجربیاتی که با افزایش سن حاصل می‌شود، دیدگاهی منحصر به فرد به کسب‌وکار شما می‌بخشد. تجربیات زندگی از چنان ژرفایی برخوردار است که اغلب جوانان تحصیل‌کرده ماهیتا قادر به درک و پیش‌بینی آن نیستند.

۹.تیم خودتان را تشکیل دهید.

یافتن مجموعه‌ایی متشکل از افراد با مهارت‌ها و نگرش‌های مثبت به آنچه سعی در ارائه‌ی آن دارید، منجر به شکوفایی ابداعات و افزایش شهرت شما می‌گردد. این مجموعه می‌توانند از افراد خارج از شرکت که به آنها اعتماد کافی دارید، تشکیل گردد. این امر منجر به شکل‌گیری یک تجارت آزاد با واکنش زنجیره‌ایی می‌گردد که اطمینان و بازده‌ مالی نیز در برخواهد داشت.

۱۰. از نگرش‌های خود آگاه باشید.

نگرش‌های پایه‌گذاران، جلوه‌گر شرایط تجاری آنهاست. منفی‌نگری، تنبلی و اعطای اعتبارات نابه‌جا نه تنها موجب اتلاف زمان و سرمایه می‌گردد بلکه آوازه‌ی شرکت را نیز لکه‌دار می‌سازد. موفقیت اساسا بر پایه‌ی اشتباهات و پذیرش انتقادات شکل‌ می‌گیرد. آغاز فعالیت و رویایی با چالش‌ها تمام آن چیزیست که فرد را از پوسته‌ی کارفرمایی محض خارج و به یک رهبر مبدل می‌کند.

آغاز یک فعالیت تجاری گاهی منجر به ویرانی‌های عظیمی در زندگی شخصی می‌گردد. گرچه تمام نکات ذکر شده برای کسب موفقیت ضروری هستند، اما مراقبت روحی و جسمی از خود در صدر همه‌ی آنها قرار دارد. ورزش، خواب و برنامه‌ی غذایی در موفقیت نقش اساسی را ایفا می‌کنند و متضمن آن هستند. این موارد هدایت‌کننده‌ی نگرش، انگیزه و روابط شما نیز می‌باشند.

مدیرعاملان موفق از ساختار، برنامه‌های روزانه خاص مبنی بر سحرخیزی، ورزش، خوردن اسنک‌های سبک برای تجدید قوا و تمرکز بر رفتارهای اجتماعی پیروی می‌کنند. برقراری تعادل ممکن است مستلزم زمان باشد، اما چنانچه پیروی از نکات ذکرشده در این لیست را سرلوحه‌ی تجارت تازه تاسیس خود قرار دهید، تفاوت‌های چشمگیری حاصل خواهید نمود.

منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.