خانه / روانشناسی / ۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در مورد کارهایی که نباید انجام داد چطور؟

كانال تلگرام نیلگون

کاملاً مشخص است، عشق ماندگار برابر است با کارهایی که نباید انجام داد. ما از زوج‌های واقعی و متخصصان روابط زوجین خواستیم تا برخی از مهم‌ترین کارهایی را با ما به اشتراک بگذارند که انجام آن‌ها در زندگی مشترك به هیچ وجه مورد تایید نیست:

زوج‌های خوشبخت فرزندان را در اولویت قرار نمی‌دهند.

بله، درست خوانده‌اید. این یک تصمیم آگاهانه است: برای پویایی خانواده، ازدواج در اولویت است. اگر در نظر بگیریم كه قرار است بیش از ۴۰ سال با همسر خود زندگی كنیم، فرزندانمان تنها تا نیمی از این زمان را در خانه‌ی ما هستند. باید مطمئن شد مادامی که درحال بزرگ کردن آن‌ها هستیم، هنوز رابطه‌‌ی خودمان پویا و احساسی است. این به این معناست که برنامه‌ی هفتگی خود را تنها بر مبنای برنامه فرزندان نمی‌چینیم. در نتیجه این تعادل، فرزندانمان را نيز بیش از حد درگیر کلاس‌ها، فعالیت‌های مختلف و ورزش‌ نمی‌کنیم. “لانا دبلیو، متاهل به مدت ۵ سال”

آن‌ها برای برابری نمی‌جنگند

نكات ازدواج موفق، استحكام روابط عاشقانه، زندگی مشترك عاشقانه، روانشناسی رابطه عاشقانه، اشتباهات زنانه در ازدواج، باورهای غلط در ازدواج، توقعات نابجا در ازدواج، ارتباط موفق با همسر، مهارت‌های ارتباطی در زندگی زناشویی

وسوسه انگیز به نظر می‌رسد: اگر شریک زندگی شما فقط یک جفت کفش نو برای خودش خریده باشد، شما نیز حتما باید برای خودتان چیزی بخرید. یا چون شما فرزندانتان را از مدرسه برمی‌گردانید، از انجام كارهای خانه مربوط به خودتان مبرا هستید. اما این شیوه موثر نخواهد بود. هیچ مقیاسی در یک ازدواج سعادتمندانه وجود ندارد. زوج‌های خوشبخت بهترین را برای یکدیگر طلب می‌کنند و آگاهند که رویكردی پنجاه-پنجاه مسیری نیست که آن‌ها را به سوی سعادت هدایت می‌کند. بنا بر اظهار نظر کارشناسان حرفه‌ای‌، رابطه‌ی پنجاه-پنجاه در روابط عاشقانه کارساز نخواهد بود، زیرا ما که کسر نیستیم. ما انسان‌های کاملی هستیم. در یك رابطه شما تمام قلب خود را به همسر خود می‌دهيد و او نیز باید همین کار را برای شما انجام ‌دهد، در این صورت دیگر نیازی به حساب و كتاب‌های این چنینی نیست. “دکتر لس و دکتر لسلی پروت، نویسندگان کتاب ازدواج خود را قبل از شروع نجات دهید”

آن‌ها یکدیگر را نادیده نمی‌گیرند.

زوج‌های خوشبخت هرگز تقاضاهای ساده‌ی شریک زندگیشان که برای جلب توجه آن‌هاست را نادیده نمی‌گیرند. وقتی یکی از آن‌ها در آشپزخانه چای درست می‌کند، از پنجره بیرون را نگاه می‌کند و از روی تعجب فریاد می‌کشد، پرنده را نگاه کن! دیگری کاغذش را پایین می‌گذارد و نگاه می‌کند. آن‌ها هرگز از خوش‌آمد گویی‌های دلگرم‌کننده‌ی روزانه دست برنمی‌دارند. آن‌ها هر روز پس از بازگشت به خانه یکدیگر را در آغوش گرفته و یا می‌بوسند. “لوری واستون، مشاور زوج‌ها و درمانگر جنسی”

مطلب مرتبط: ده ویژگی یک ازدواج موفق

آن‌ها صبر نمی‌کنند تا حال و حوصله یكدیگر را داشته باشند.

داشتن چهار بچه و دو شغل به این معناست که ذهن‌ ما درگیر میلیون‌ها چیز است، که به‌طور قطع هیچ كدام شهوت‌انگیز نیستند. اما باید حال و حوصله را خلق کنیم و اجازه‌ ندهیم روزهای زیادی بدون برقراری رابطه‌ی جنسی با همسرمان بگذرند. همسر شما تنها فردی است که با او این رابطه را برقرار می‌كنید: این یک رابطه‌ی مقدس است که نیاز به تمرین دارد. “لانا دبلیو”

آن‌ها به یکدیگر طعنه نمی‌زنند.

نكات ازدواج موفق، استحكام روابط عاشقانه، زندگی مشترك عاشقانه، روانشناسی رابطه عاشقانه، اشتباهات زنانه در ازدواج، باورهای غلط در ازدواج، توقعات نابجا در ازدواج، ارتباط موفق با همسر، مهارت‌های ارتباطی در زندگی زناشویی

اندکی شوخی بازیگوشانه خوب است، اما سعی کنیم یکدیگر را بیش از حد آزار ندهیم، به‌ویژه از آزارهای طعنه‌آمیز اجتناب کنیم. ما دریافتیم که طعنه یک روش کاملا بی‌فایده ارتباطی است و اغلب منجر به سرخوردگی‌های اساسی و حتی خشم پنهان می‌شود. البته این امر هرگز و به هیچ وجه پایان خوبی ندارد. “ماری پی، متاهل به مدت ۱۷ سال”

آنها انتقاد نمی‌کنند.

انتقاد از شریک زندگی با یک نقد ساده یا ابراز شکایت متفاوت است. این دو مورد آخر در مورد موضوعات خاص هستند، درحالی‌ که انتقاد یک حمله اساسی به شریک زندگی است. یک شکایت می‌تواند این چنین باشد: وقتی دیر می‌آیی و به من زنگ نمیزنی، می‌ترسم. تصور می‌کردم ما بر سر این امر به توافق رسیدیم. و اما یک انتقاد اینطور است: هرگز در مورد اینکه رفتارت چه تاثیری بر دیگران داره فکر نمی‌کنی. باورم نميشه چنين چيز مهمی رو فراموش‌ کرده باشی، تو خيلی خودخواهی! “دکتر جان گاتمن، نویسنده‌ی کتاب هفت اصل برای ازدواج موثر”

مطلب مرتبط: شنیدن موثر: خوشبختی و موفقیت بیشتر!

آن‌ها مقایسه نمی‌کنند.

اگر چه وسوسه انگیز است، اما ما هرگز وارد مسیر مقایسه خودمان با سایر زوج‌ها نمی‌شویم. این خوب است که بدانیم چگونه اسمیت فرزندانش را در کمال مهربانی بزرگ می‌کند، یا اینکه جان چطور برای کلر این همه هدیه‌ی خوب می‌خرد، اما زمانی ‌که شما رابطه‌ی آنها را با رابطه‌ی خودتان مقایسه می‌کنید، همه چیز سریع بهم‌ می‌ریزد. بهتر است که رفتار امروزتان را با آنچه که دیروز یا سال پیش بوده مقایسه کنید و پیشرفتتان در رابطه را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که شما هرگز نمی‌تواند واقعا دریابید که در روابط افراد دیگر چه می‌گذرد. “سارا اچ، متاهل به مدت ۱۲ سال”

آن‌ها به در آغوش کشیدن فرزندان وابسته نیستند.

نیاز به در آغوش گرفتن و توجه، فقط به فرزندان محدود نمی‌شود. بله، فرزندان شایسته‌ی یک آغوش گرم و گاهی خوابیدن در کنار ما هستند، اما بسیاری از مواقع زوج‌هایی را می‌بینیم که گرفتار آن شده‌اند و همسرشان محروم از آغوش آن‌ها در تنهایی و فضایی سرد می‌خوابد. “برایان کی، در رابطه عشقی برای ۱۰ سال”

آن‌ها حین بحث با یكدیگر دچار استرس نمی‌شوند.

قطعاً، بحث و دعوا هرگز دلپذیر نیست. اما اگر بحث‌های شما در مورد مسائل جدی و پایان رابطه‌تان نباشد، به هیچ وجه جای نگرانی نیست. به ‌جای پریشانی و لعنت فرستادن به اينكه دچار چه سرنوشت شومی شده‌اید، بهتر است بحث كردن را به عنوان بخشی طبیعی از یک رابطه‌ی سالم در نظر بگیرید. در واقع، لزومی نیست که برای بهتر شدن حس و حالمان اختلافاتمان را کاملا حل کنیم: داشتن اختلاف نظر در مورد مسائلی که خیلی بزرگ و جدی نیستند كاملا نرمال و طبيعی است. “جنیفر کی، متاهل به‌مدت ۲۱ سال”

Prevention.com

همچنین ببینید

راههای شاد زندگی كردن، روانشناسی شاد زیستن، زندگی موفق و شاد، شادتر زندگی کنیم، راز افراد شاد و موفق، روانشناسی فردی

خودتان را بیشتر دوست بدارید!

بسیاری از زنان همواره دچار نوعی کمبود اعتماد به نفس هستند ، چیزی که آنها ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.