خانه / ورزش و تناسب اندام / 7 سوالی كه پیش از شروع یك رژیم غذایی باید از خود بپرسید

7 سوالی كه پیش از شروع یك رژیم غذایی باید از خود بپرسید

رژیم غذایی لاغری، رژیم غذایی مناسب، رژیم غذایی کاهش وزن، رژیم غذایی اصولی، رژیم غذایی متعادل، رژیم غذایی متناسب، رژیم غذایی با پروتئین كافی، رژیم غذایی با كربوهیدرات كافی، راه های کاهش وزن، تناسب اندام بانوان، تناسب اندام زنان

چند نوع رژیم مختلف را می‌شناسید؟ رژیم‌ها بسته به مدت زمان، شرایط و نوع غذای مصرفی با هم متفاوتند و تعداد آن‌ها بی پایان به نظر می‌رسد. اما یك چیز قطعی است: همه این رژیم‌ها به یك شكل و برای یك هدف طراحی نشده‌اند. اغلب این رژیم‌ها وقت شما را تلف می‌كنند، یا نیاز به ایجاد تغییری اساسی در سبك زندگی شما دارند. گاهی هم تبعیت از آن‌ها بودجه مالی زیادی لازم دارد. پس انتخاب یك رژیم غذایی مناسب كه شما را به خوبی به هدفتان برساند، كار آسانی نیست. در نتیجه قبل از شروع یك رژیم غذایی باید از موثر بودن آن اطمینان حاصل كنید. اما چطور باید بدانید كه علاوه بر این كه رژیم غذایی منتخب رژیم سالم و موثری است، برای شخص شما نیز مناسب است؟ سوالات زیر را از خود بپرسید و اگر پاسخ شما به همه آن‌ها مثبت بود، می‌توانید با خیال راحت رژیم مورد نظر خود را شروع كنید:

1. آیا رژیم مورد نظر مقدار كالری معقولی را در روز برای بدن شما تامین می‌كند؟ می‌توانید حداقل كالری مورد نیاز خود را 1000 كالری در روز در نظر بگیرید.

2. آیا با تبعیت از این رژیم پروتئین كافی (و نه بیش از اندازه) به بدن شما می‌رسد؟ حداقل پروتئین مورد نیاز روزانه شما 0.4 میلی گرم به ازای هر پوند از وزن بدن است و دو برابر این مقدار پروتئین نیز بیش از اندازه زیاد است.

3. آیا این رژیم حاوی چربی لازم (و نه بیش از اندازه) برای سیر شدن شما هست؟ در نظر بگیرید كه باید چیزی بین 20 تا 35 درصد از كالری مصرف روزانه خود را از چربی دریافت كنید.

4. آیا این رژیم به میزان كافی كربوهیدرات برای ذخیره كردن پروتئین تامین می‌كند تا بدن برای تامین انرژی عضله نسوزانده و ذخیره گلیكوژن كبد به اتمام نرسد؟ یك فرد با اندازه بدنی متوسط به حدود 100 گرم كربوهیدارت نیاز دارد.

5. آیا این رژیم مقادیر متعادلی از ویتامین‌ها و مواد معدنی را از تمام گروه‌های غذایی اصلی به بدن شما می‌رساند؟

6. آیا این رژیم تنوع غذایی دارد تا پس از چند روز غذاها برای شما تكراری نشده و بتوانید به حفظ آن ادامه دهید؟

7. آیا این رژیم از غذاهای معمول تشكیل شده كه به آسانی در دسترس هستند و توانایی مالی خرید این غذاها را دارید؟

اگر پاسخ شما به تمامی موارد بالا مثبت است، می‌توانید از همین حالا رژیم مورد نظر خود را شروع كنید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.