خانه / روانشناسی / 7 عادت زندگی زوج‌های خوشبخت و عاشق

7 عادت زندگی زوج‌های خوشبخت و عاشق

خوشبختی در ازدواج، زندگی مشترک عاشقانه، زندگی مشترک موفق، ازدواج موفق، مشاوره ازدواج، نکات ازدواج موفق، گوش دادن به همسر، در آغوش گرفتن همسر، توجه به همسر، حمایت از همسر، روانشناسی ازدواج، خوشبختی و آرامش

اگر می‌خواهید واقعا و در حد امکان عالی‌ترین رابطه را داشته باشید، پس برای عشق ورزیدن و خوشبختی منتظر شانس و فرصت نباشید. در این زمینه توصیه‌های یک مشاور ازدواج که خودش زندگی موفقی داشته و 40 سال کار مشاوره انجام داده را به شما می‌گوییم. او می‌گویدکه تمام زوج‌های خوشبخت در طول زندگی این توصیه‌ها را رعایت می‌کردند.

1. با همدیگر وقت بگذرانید

تعداد خیلی زیادی از زوج‌هایی که برای مشاوره می‌آیند، مثل گذشته با هم وقت گذرانی نمی‌کنند. من هم می‌دانم بچه‌ها و کار و مشغله فراوان معمولا اجازه نمی‌دهد که برای خودشان وقت بگذارند. اما اگر شما هیچ وقت با هم تنها نباشید، پس چگونه می‌خواهید با هم ارتباط برقرار کرده و عشقتان را زنده نگه دارید؟ با هم بودن راحت‌ترین و اولین مرحله زنده نگه داشتن عشق شماست.

پس از الان شروع کنید، تقویم را برداشته، یک روز مشخص را تعیین کنید و آن را روز را دوتایی بدون بچه‌ها با هم بگذرانید. با هم صحبت کرده، از خواسته‌هایتان بگویید و رابطه‌تان را مستحکم سازید.

2. زبان عشقی همسر خود را یاد بگیرید

این مورد نیز اهمیت زیادی دارد. فقط به خاطر اینکه مادرتان با خواندن یک ترانه از شما بابت تمیز کردن اتاقتان تمجید می‌کرد، دلیل نمی‌شود آن شعر همسر شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. همه ما در رابطه‌مان رفتارها و حالت‌های عشقی متفاوتی داریم. اغلب زوج‌ها زبان عشقی کاملا متفاوتی از یکدیگر دارند.

اگر شما در مورد شریک زندگی خود نمی‌دانید؛ پس از او بپرسید. شاید او خودش تلاش کرده باشد تا به شما بفهماند، اما متوجه نشده باشید. پس از همین امروز تلاش کنید. فقط از او بپرسید: تابحال چه کارهایی انجام داده‌ام که باعث شده حس کنی من عاشقت هستم؟ شاید سورپرایز کردن او با درست کردن شام مورد علاقه‌اش این حس را به او داده باشد. شاید نوازش کردن. یا شاید جشن تولد کردن و سورپرایز کردنش. با یاد گرفتن زبان عشقی همسرتان بیشتر از قبل از با هم بودن لذت می‌برید و علاقه و قددرانی خود را بیشتر ابراز می‌کنید. چرا که هرشخصی به روش خود دوست داشتنش را ابراز می‌کند.

3. روزی 20 ثانیه همدیگر را در آغوش بگیرید

منظور ما درآغوش گرفتن از روی ادب نیست. بلکه منظور بغل گرفتن همدیگر از روی عشق و محبت است. حالا چرا باید 20 ثانیه باشد؟ چون برای ترشح هورمون اوکسیتون این مقدار زمان نیاز است (هورمونی که به عنوان هورمون آغوش و نوازش نیز شناخته می‌شود). ترشح این هورمون در بدن احساس لذت به انسان می‌دهد و برای رابطه شما مفید است.

من همیشه این قانون «بغل کردن 20 ثانیه‌ای» را به بیمارانم توصیه می‌کنم. پس هر روز صبح قبل از رفتن به محل کار و بعد وقتی به خانه برگشتید، 20 ثانیه همدیگر را در آغوش بگیرید. هر دوی شما به زودی به این کار عادت کرده و از آن لذت می‌برید. اما یادتان باشد چون این رفتار برای بهبود رابطه خیلی تاثیرگذار است، به محض اینکه آن را فراموش کنید همسر شما فکر می‌کند به او بی توجه شده‌اید. پس وقتی آن را شروع کردید، هیچ وقت فراموش نکنید.

4. گوش دادن را یاد بگیرید (بدون قطع کردن حرف دیگری)

وقتی که همسر شما صحبت می‌کند و شما واقعا به حرف هایش گوش می‌دهید، گویی به او گفته‌اید که عاشقش هستید. پس وقتی در مورد افکارش، احساساتش و حتی ملاقاتش با رئیس اداره و روز پراسترسی که داشته حرف می‌زند، مشتاقانه به سخنانش گوش دهید.

با این حال گوش دادن واقعی و درست مهارتی است که همه مردم از آن برخوردار نیستند. درست گوش دادن یعنی: افکار و تصویرهای ذهنی خود را کنار بگذارید، تماس چشمی برقرار سازید، به علامت تایید سر خود را تکان دهید… خودتان می‌دانید وقتی واقعا به کسی گوش می‌دهید یعنی به او توجه می‌کنید و در لحظه حال وجود دارید. به او نشان دهید که در این لحظه افکار و احساسات او برای شما از افکار خودتان مهم‌تر است. لازم نیست بگویید چه کاری انجام دهد، تنها باید آنچه که شنیده‌اید را بازتاب داده و تاثیری که رویتان گذاشته را بگویید.

5. هوای همدیگر را داشته باشید

چگونه می‌توانید با کسی که دوستش دارید شادی یا دلسوزی و همدردی کنید، وقتی که او شما را ا اتفاقاتی که در زندگی‌اش می‌افتد باخبر نمی‌کند؟ اگر نامزد شما فکر می‌کند آینده‌ کاری‌اش به راضی کردن یک مشتری بستگی دارد، شما می‌توانید ترتیب یک شام را داده و از او بخواهید برای صحبت‌های کاری آن مشتری را دعوت کند.

همه ما دوست داریم و نیاز داریم با فردی زندگی کنیم که در عین روبرو شدن با چالش‌ها و لذت‌های زندگی همیشه به ما توجه کند. پس بدانید که همسرتان خارج از رابطه‌تان چه مشکلاتی دارد و کاری کنید که او حس کنید پشت او هستید و از او حمایت می‌کنید.

6. برای آینده با هم برنامه ریزی کنید (حتما در تقویم علامت گذاری کنید!)

خوشبختی در ازدواج، زندگی مشترک عاشقانه، زندگی مشترک موفق، ازدواج موفق، مشاوره ازدواج، نکات ازدواج موفق، گوش دادن به همسر، در آغوش گرفتن همسر، توجه به همسر، حمایت از همسر، روانشناسی ازدواج، خوشبختی و آرامش

هیچ اتفاق مهمی در رابطه شما نمی‌افتد، مگر آنکه قبلا آن روز را در تقویم مشخص کرده باشید. این اتفاق مهم حتی می‌تواند رابطه جنسی، بیرون رفتن با دوستان یا قرار ملاقات گذاشتن با همدیگر باشد. هر ماه زمانی را تعیین کنید و برای اهدافتان با یکدیگر برنامه ریزی کنید؛ گویی که هر دو برای یک سفر دو نفره برنامه‌ریزی می‌کنید و آینده مشترکی می‌سازید که برای هردویتان باارزش و پرمفهوم است.

یادتان باشد شما هر دو در یک تیم هستید، خواه در مورد بچه‌ها مشکلی دارید، یا در مورد مسائل شغلی، زندگی جنسی یا فقط در مورد برنامه‌ریزی برنامه‌های آخر هفته؛ همه این‌ها را باید با کمک همدیگر به اتمام برسانید.

7. به یکدیگر اطمینان و قوت قلب بدهید

همه آدم‌ها نیاز دارند در لحظه لحظه زندگی خود فرد مورد اطمینانی داشته باشند. بنابراین منتظر نباشید تا طرف مقابل از شما درخواست کند. شما باید همیشه نشان بدهید چقدر به همسر خود توجه دارید و به او بگویید در کنارش احساس آرامش و امنیت می‌کنید. اکثر اوقات با گفتن کلمه دوستت دارم همسر یا نامزد شما این اطمینان قلبی را کسب می‌کند.

و هیچ چیزی مثل دیدن قدردانی و تحسین همسر، به انسان در زندگی احساس امنیت نمی‌دهد. وقتی کسی این دو راه را امتحان کند، به ندرت اتفاق می‌افتد که شریک زندگی‌اش احساس عدم اعتماد داشته باشد.

شما هم بر روی چیزی که بیشتر از همه از همسر خود می‌خواهید تمرکز کنید.

ما هفت عادت زوج‌های خوشبخت را به شما گفتیم. شاید برخی از موارد را در زندگیتان داشته باشید و اما برخی از اصول را رعایت نکنید.  پس ببینید کدام مورد در زندگیتان مشکل دارد و برای درست کردن آن برنامه‌ریزی کنید. به جای انتقاد کردن از همسر خود تمجید کنید، خواهید دید که بسیاری از دلخوری‌ها برطرف می‌شود. همچنین جادویی که در جمله دوستت دارم هست را فراموش نکنید. پس به جای انتقاد کردن از یکدیگر این بار خود را نقد کنید، رفتارتان را عوض کنید و عشق و خوشبختی را خود به به زندگیتان بیاورید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.