خانه / روانشناسی / 7 مهارت قدرتمند برای داشتن رابطه‌ای پایدار و ماندگار

7 مهارت قدرتمند برای داشتن رابطه‌ای پایدار و ماندگار

نكات روانشناسی، روانشناسی ازدواج موفق، روانشناسی روابط زناشویی، خوشبختی در ازدواج، موفقیت در ازدواج، نكات موفقیت در زندگی مشترك، زندگی مشترك عاشقانه، رابطه پایدار و طولانی، آرامش در ازدواج، حفظ صمیمیت در ازدواج، صمیمیت در روابط زناشویی، حفظ سلامت ازدواج، استحکام ازدواج، مهارت های ضروری ازدواج، دانستنی های پیش از ازدواج، مشاوره ازدواج، روانشناسی روابط عاشقانه

یک رابطه سالم و قوی رابطه‌ای است که شرکای آن نسبت به همدیگر با احترام و محبت برخورد می‌کنند. رابطه‌ای که به صورت یک پیوند باارزش و ماندگار شکل می‌گیرد سرشار از اعتماد و حمایت است . در اینجا 7 مهارت قدرتمند را ذکر خواهیم کرد که به شما کمک می‌کند تا پیوندتان مستحکم تر شده و احساس صمیمیت بیشتری کنید و همچنین اعتماد و اصالت به روابطتان می‌بخشد .

1- آرامش خوش بینانه :

اگر شما آرامش داشته باشید ، دیگران نیز در اطرافتان احساس آرامش خواهند کرد و اگر شما عصبی به نظربرسید دیگران این حس را درک خواهند کرد و از شما دوری خواهند کرد . اگر شما کسی را برای اولین بار ملاقات می‌کنید , واضح است که این مانند کشف یک دوستی طولانی خواهد بود.

خوشبینی ,آرامش , انرژی و شور و شوق و لبخند بنیان هایی قوی برای ساختن یک رابطه پایدار است.

2- گوش دادن عمیق :

گوش کردن فراتر از شنیدن کلمات است ,این کار از نظر احساسی ما را با شریک زندگیمان پیوند میدهد.

به چیزهایی که شخص می‌گوید و یا نمی‌گوید گوش دهید . مشتاقانه تمرین کنید و به پیام های پشت کلمات و حرفها و یا بین آنها توجه کنید , با چشم و قلبتان گوش دهید .متوجه حالت چهره و وضعیت بدنتان باشید , متوجه ریزترین رفتارها هم باشید . متوجه انتقال طیف وسیعی از احساسات به وسیله تن صدا و ریتم بیان باشید . متوجه چیزی که شخص می‌خواهد شما بشنوید و همینطور چیزی که میخواهد شما احساس کنید باشید.

3 – احساس همدلی :

همدلی پایه و اساس ارتباط دوطرفه است . حال ببینید همدلی از دیدگاه اشخاص دیگر چطور به نظر می‌رسد . صرف نظر از عقیده و باور خودتان از اشتباه و خطاهای دیگران چشم پوشی کنید همان طوری که شما از آنها انتظار دارید اشتباهات شما را فراموش کنند .

اجازه دهید که شخص بداند که شما با اینکه از اشتباه او نگران و مضطرب می‌شوید اما همچنان به او به عنوان یک شخص احترام می‌گذارید . هیجان و احساس شادی خود را در زمان پیروزی با دیگران تقسیم کنید و این کار را در زمان مشکل و سختی هم انجام دهید . احساسات واقعی از همدلی , پیوند اعتماد را تقویت خواهد کرد .

4 – دقت در پاسخ :

احساسات و کلمات درست را انتخاب کنید . احساسات خود را باتوجه به حالات و نیازهای شخص بسنجید .کلمات می‌توانند باعث ایجاد اعتماد و یا نابود شدن آنها بشوند .آنها در سایه معنا , اثرات و شدت متفاوتی دارند . وقتی شما عمیقا به شخص دیگری گوش می‌دهید چه چیزی یاد می‌گیرید ؟ تعبیر و تفسیر خود را از پیام شخص به آنها منعکس کنید.

از شخصی که عقل و دانش و بینش خود را با شما به اشتراک گذاشته است تعریف نمایید . این نشان دهنده قدردانی و تشویق است که باعث گفتگوی بیشتر شما با شخص میشود.

یک پاسخ می‌تواند امیدوارکننده و یا باعث دلسردی شود .اگر شما در پیشبرد مکالمه نظری بدهید تاثیر مثبتی در روابطتان ایجاد خواهد شد.

5 – هماهنگی و همکاری :

وقتی مردم ساعت هایشان را باهم هماهنگ می‌کنند، مطمئن می‌شوند که کارشان در زمان خودش انجام خواهد شد و نتیجه مورد نظر حاصل می‌شود . روابط برای بقاء و رشد به احترام مداوم و هماهنگی نیاز دارند . در روابط نیازها و ارزش ها و روابط افراد تغییر خواهد کرد.

روابط شغلی به انعطاف پذیری لازم برای برآورده کردن برنامه های درحال تغییر نیاز دارد تا اهداف پروژه ها حاصل شود. اقدامات مشترک هماهنگی را فراهم می‌کند و باعث افزایش اعتماد و اتحاد خواهد شد. اینها بخشی از دادن و گرفتن هایی هستند که باعث می‌شود افراد دارای روابط پایدار و قوی باشند.

6 – حفظ اصالت :

قانون مهمی‌به نام اقدام با صداقت وجود دارد , به این معنیست که در هماهنگی با ارزشهای خود زندگی کنید , وقتی که با شخص دیگری هستید خودتان باشید , اعمال و رفتاری را که باعث ظاهری نادرست و آسایشی کاذب می‌شود رها کنید . هنگامی‌که شما اصیل و درست رفتارمی‌کنید با خودتان و بقیه صادق هستید . شما چیزی را می‌گویید که انجام می‌دهید و چیزی را انجام می‌دهید که می‌گویید . آنچه را که شما در تمام زمینه ها از روابط خود می‌خواهید بدانید و درخواست کنید . در مورد مواردی که تحمل می‌کنید آگاه و آرام باشید و همینطور چیزی را که شریک زندگیتان می‌خواهد را پیدا کنید. بااصالت بودن باعث ایجاد احترام و اعتماد متقابل میشود.

7 – قدردانی:

به ویژگی های مثبت در دیگران دقت کنید . با ابراز قدردانی خود از زندگی و کمک آنها , ارزش و اعتبار خود را افزایش دهید . اگر شما به کسی اجازه می‌دهید که بداند او برایتان خاص و با ارزش است , او شما را فراموش نمی‌کند.

قدردانی و تشویق خود را از طریق کلمات و اعمالتان نشان دهید , این هر رابطه ای را قوی تر خواهد کرد و فراموش نکنید که مهمترین رابطه زندگیتان , رابطه با خودتان است . شما نمی‌توانید رابطه ای قوی تر از رابطه با خودتان با دیگران داشته باشید.

شما از خودتان بپرسید چه رفتار و افکاری آن نوع از رابطه ای را که می‌خواهم جذب خواهد کرد ؟ چه عملی می‌تواند روابط فعلی مرا توانمند سازد؟

تمام موارد و کیفیت هایی را که دوست دارید در روابط خودداشته باشید را بنویسید . مهارت های قدرتمند را که باعث جذب آن کیفیت ها و موارد می‌شود انتخاب کنید . دفترچه ای از فعالیت ها و برنامه هایی که شما انجام می‌دهید و باعث پیشرفتتان میشود درست کنید.

با تکرار این مهارت ها در زندگی , آنها جز عادات مادام العمر شما خواهد شد که پاداش آن روابطی سالم و قوی خواهد بود.

منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.